رابطه آب و خاک و گیاه

کتاب رابطه آب و خاک و گیاه

ناشر : دانشگاه امام رضا (ع)

نویسنده : امین علیزاده

توضیحات

کتاب رابطه آب و خاک و گیاه، یک کتاب درسی و بر اساس سرفصل‌های دروس دانشجویان شاخه آبیاری، مدیریت منابع آب، خاک شناسی، زراعت و منابع طبیعی طراحی شده است. وجه تمایز این کتاب با بقیه کتاب‌های مشابه این است که دکتر علیزاده در این کتاب با ارائه مسائل ساده و کاربردی به همراه پاسخ آن‌ها به دانشجویانی که با گرایش ریاضی و فیزیک وارد رشته‌های آبیاری، مدیریت منابع آب و ... شده‌اند، کمک کرده است تا درک مطلب مباحث حوزه بیولوژیک و گیاه شناسی برای آنها آسان‌تر شود. همچنین در تمام بخش‌های کتاب خلاصه‌ای از زندگی‌نامه برخی از دانشمندان این حوزه پرداخته شده است.

کتاب حاضر در بیست فصل تدوین شده است و دکتر علیزاده در این کتاب ارتباط حیاتی بین آب، خاک و گیاه را بررسی می‌کند و به مدیریت منابع طبیعی در زمینه آبیاری و زراعت توجه می‌کند و در ادامه سال‌ها تجربه و دانش خود در زمینه مدیریت منابع آب و خاک را با خوانندگان به اشتراک می‌گذارد.

این کتاب شامل مباحثی همچون خصوصیات آب و محلول‌ها، حالات و ویژگی‌های خاک، حرکت و جا به جایی آب در خاک و گیاهان، ریشه و نقش آن در رابطه آب و خاک و گیاه، جذب و جا به جایی املاح در گیاهان، تعرق و تبخیر، رابطه کمبود آب و رشد گیاهان، واکنش خاک و گیاهان به شوری و خشکی، ارزیابی کیفیت آب، بهره وری سیستم‌های آب و خاک و گیاه و در نهایت ملاحضات زیست محیطی پرداخته است.

کتاب رابطه آب و خاک و گیاه، منبعی قابل اعتماد و جامع برای دانشجویان و پژوهشگران در حوزه مدیریت منابع آب و خاک است و به آن‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از تعامل بین آب، خاک و گیاهان بدست آورند و راهکارهای عملی برای بهره‌برداری پایدار از این منابع را بیابند.

کتاب های مرتبط