معرفی بهترین نرم‌افزار مهندسی آب (صنعت آب)

نرم افزار WaterGEMS

دراین مقاله به معرفی جامع نرم افزارWaterGEMS، ابزاری پیشرفته در دنیای مدیریت منابع آب خواهیم پرداخت و سپس ویژگی ها، مزایا و تاثیر این نرم افزار بر مدیریت زیرساخت های منابع آب را بررسی خواهیم کرد.
نرم‌افزار WaterGEMS نسخه پیشرفته نرم افزار WaterCad می‌باشد که نرم‌افزاری بسیار پرکاربرد در حوزه‌ی طراحی و تحلیل شبکه‌های توزیع آب است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این نرم افزار این است که هم در محیط GIS و AutoCad کار می‌کند و هم می‌تواند بطور مجزا اجرا شود. 

طراحی سیستم های آبیاری | مهندسین مشاور | صنعت آب

نقش نرم افزار WaterGEMS در جایگاه و اهمیت مدیریت منابع آب

این نرم افزار قدرتمند برای رشته‌های مهندسی آب، منابع آب، عمران و مهندسان کشاورزی بسیار کاربردی است. قابلیت مدلسازی و تجزیه و تحلیل سیستم‌های پیچیده آب باعث شده است نرم افزار WaterGEMS واترجیمز به ابزار اصلی مهندسین مشاور و متخصصان منابع آب، آب و فاصلاب، آبیاری و عمران تبدیل شود و نقش اساسی در مدیریت کارآمد منابع آب ایفا کند. 
این نرم افزار دارای قابلیت های زیادی است که در ادامه به چند مورد آن اشاره می شود:

  • محاسبه سرعت، فشار و سایر پارامترهای هیدرولیکی در شبکه‌های توزیع آب شهری، روستایی و شبکه‌های آبیاری و زهکشی
  • شبیه ‌سازی حالت آتش نشانی
  • شبیه سازی کیفیت آب (مدلینگ آلودگی در شبکه‌های توزیع، محاسبه غلظت آلاینده پس از ورود به شبکه و در زمانی خاص)
  • مباحث پیشرفته‌تری مانند طراحی و بهینه‌سازی شبکه توزیع آب با استفاده از الگوریتم ژنتیک
  • یافتن محل نشت آب در شبکه‌های توزیع آب شهری
  • مدیریت انرژی
  • طراحی کامل شبکه توزیع آب
  • تحلیل سیستم لوله کشی


مزایای استفاده از نرم افزار WaterGEMS

تخصیص بهینه منابع

نرم افزار WaterGEMS به متخصصان و مهندسین صنعت آب در تخصیص بهینه منابع آب، کاهش ضایعات و افزایش پایداری سیستم‌هایی که طراحی می‌کنند، کمک می‌کند. می‌توان از این ویژگی برای طراحی خطوط انتقال آب و یا سیستم‌های آبیاری، شبکه توزیع آب شهری و روستایی استفاده کرد.


کاهش خطر و ریسک

این نرم افزار قدرتمند در شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و خطرات احتمالی در سیستم توزیع آب کاربرد دارد و اقدامات پیشگیرانه را ممکن می‌سازد. می‌توان این خطر و ریسک را در حالت آتش نشانی و یا شرایط دیگر بررسی و تحلیل کرد.

نظارت در زمان واقعی

نرم افزار WaterGEMS قابلیت نظارت در زمان واقعی را دارد، این قابلیت باعث می شود مهندسین مشاور آب از پاسخ سریع به هرگونه ناهنجاری سیستم خودشان اطمینان حاصل کنند و حتی شبیه سازی خود را در مدت زمان طولانی بررسی و تحلیل کنند.


مدیریت سناریو

بی شک یکی از دغدغه‌های اصلی مهندسین آب، تحلیل شبکه آب طراحی شده با شرایط واقعی و مختلف است. نرم افزار WaterGems این امکان را می‌دهد که سناریوهای مختلفی را ایجاد و مقایسه کنند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند.

مدیریت طول عمر تجهیزات

نقش نرم افزار WaterGEMS درمدیریت کارآمد تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و به سازمان‌ها و شرکت‌های مهندسین مشاور آب در حفظ و افزایش طول عمر زیرساخت‌های خود کمک می‌کند.

اثرات زیست محیطی

نرم افزارWaterGEMS سازمان‌ها و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا از دست دادن و اتلاف آب وهمچنین مصرف انرژی را کاهش دهند و به آینده‌ای سبزتر کمک کنند.

کاهش هزینه‌ها

قابلیت‌های پیش بینی که این نرم افزار دارد به شناسایی مشکلات احتمالی پیش از رخ دادن کمک می‌کند. این قابلیت منجر به کاهش هزینه‌های تعمیرات اضطراری و به حداقل رساندن خرابی می‌شود.