اخبار و رویدادها

توقف برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی به اندازه ۱۸ برابر ظرفیت‌ سد کرج

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت آب ایران گفت: براساس برآوردها با اقدامات انجام شده در زمینه انسداد ابزارهای غیرمجاز برداشت آب‌های زیرزمینی، تاکنون برداشت از آبخوان‌های کشور به میزان حدود ۳.۷ میلیارد متر مکعب کاهش یافته که این میزان ۱۸ برابر ظرفیت سد کرج است.

 

به گزارش ایرنا از شبکه خبری آب ایران، «فیروز قاسم‌زاده» با اشاره به اهمیت منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: صیانت از منابع آب زیرزمینی با جلوگیری از اتکا به ابزارهای متفاوت از اهداف وزارت نیرو است و این مساله با هدف احیاء و تعادل‌بخشی آبخوان‌های کشور به طور جدی پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده با هدف صیانت از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها، افزود: با تنظیم برنامه‌های احیا و تعادل‌بخشی آبخوان‌ها و پیگیری و اجرای آنها در سطح استان‌های کشور، تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار ابزار برداشت آب با حجم برداشت معادل ۳.۷ میلیارد متر مکعب از منابع زیرزمینی در سطح کشور مسدود شده است که از این تعداد نزدیک به ۲۳ هزار ابزار در دو سال اخیر انجام شد.

آب زیرزمینی

قاسم‌زاده تاکید کرد: بر اساس آخرین اطلاعات موجود، سالیانه نزدیک به ۱۹ درصد تخلیه چاه‌های کشور از طریق حدود ۴۰۰ هزار حلقه چاه فاقد پروانه انجام می‌شود و تعیین تکلیف آنها بر اساس اسناد و قوانین بالادستی نیازمند پیگیری‌های فنی و حقوقی است.

سخنگوی صنعت آب ایران گفت: همه ساله برنامه انسداد ابزارهای غیرمجاز برداشت آب زیرزمینی به تفکیک استان‌ها تنظیم و تصویب می‌شود و با همکاری سایر دستگاه‌ها، از جمله دستگاه قضایی کشور موضوع اجرایی می‌شود.

تعادل‌بخشی آب‌خوان در برنامه هفتم جدی تر دنبال می‌شود

وی، برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها را از اصلی‌ترین شاخص‌های با تاثیر منفی در سفره‌های آب زیرزمینی دانست و بیان‌داشت: هدفگذاری مناسبی برای مقابله با این موضوع در طول برنامه هفتم نیز انجام شده و در کنار اقدامات سلبی، فرهنگ‌سازی برای عدم حفر ابزار غیرمجاز برداشت آب زیرزمینی و کاهش آثار و تبعات آن در قالب پروژه آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی دنبال می‌شود.