اخبار و رویدادها

حوضه‌های آبریز شمال کشور بیشترین بارش را دارند

پیش‌بینی‌ها تداوم کاهش بارش‌ در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو کشور را طی ۱۲ روز پایانی سال آبی جاری نشان می‌دهد و حوضه‌های آبریز شمال بالاترین بارش را دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب، تداوم وضعیت کاهش بارش و نامتوازنی در حوضه‌های آبریز اصلی و درجه دوم وجود دارد.

طبق این گزارش برای هفته جاری وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده وقوع بارش در برخی از نواحی شمال کشور به‌خصوص سواحل دریای خزر مورد انتظار است.

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز دریای خزر این هفته بیشینه با بارش ۹۸ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲.۷ میلی‌متری بیشترین میزان بارش حوضه‌های آبریز اصلی را دارد.

حوضه آبریز

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته جاری بیشینه بارش ۳.۶ میلی‌متری با متوسط بارش سه‌دهم میلی‌متر را دارد. این هفته حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲.۲ میلی‌متر و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را خواهد داشت. حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش دو دهم میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند. حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق هم این هفته بدون بارش هستند. این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور شانزده حوضه بدون بارش است. بر اساس این گزارش، در هفته منتهی به ۳۱ شهریور همه حوضه‌های شش گانه اصلی آبریز کشور بارش خواهند داشت. بر این اساس، حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۳۱ شهریور بیشینه بارش ۷۶.۶ میلی‌متری و متوسط محدوده ۵.۷ میلی‌متری را خواهد داشت. حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته آینده بیشینه بارش ۶.۱ میلی‌متری با متوسط بارش ۱.۱ میلی‌متر را دارد. در این مدت حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۳.۸ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری خواهد داشت. حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش ۲.۸ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند. حوضه آبریز قره قوم هم در هفته منتهی به ۳۱ شهریور بیشینه بارش ۶ دهم میلی‌متری با متوسط محدوده صفر میلی‌متری را خواهد داشت. حوضه آبریز مرزی شرق هم بیشینه بارش یک‌دهم میلی‌متری بدون متوسط بارش را خواهد داشت. همچنین ۱۲ حوضه آبریز درجه ۲ هم بدون بارش خواهند بود.